Jak pracuji s klientem

Podstata Rolfterapie

Místo snahy vyřešit lokální problém (bolest zad, bolest kolene atd.), kdy se terapeuti zaměřují pouze na samotný problém a maximálně na oblast blízkého okolí, navrhovala Ida Rolf reorganizaci myofasciální sítě celého těla.

Ve Strukturální Integraci se tedy vždy nahlíží na „lokální“ problém jako na symptom „globálního“ neuspořádání celé fasciální sítě těla (viz také odkaz "Co je Fascie").

Strukturální Integrace vede k vyřešení dlouhotrvajících „chronických“ problémů.

Psychika

Tělo každého člověka je, už od dětství utvářeno kromě pohybových vzorců, také psychikou. Dost často uhýbáme pod tlakem emocí, starostí a strachu. Každá buňka našeho těla má svou paměť a ukládají se v ní všechny události, které během života prožijeme. Tělo proto vytváří dodatečné podpory - zbytněním a zkracováním měkkých tkání. Postupně se poškozují hybné klouby a svaly se dostávají do napětí. Tím začíná začarovaný kruh nevyváženosti tělesných struktur.

 Co vás na terapii čeká?

1. pohovor - jaké potíže vás trápí, co vás omezuje, s čím potřebujete pomoci, operace, úrazy...

2. posouzení jak se pohybujete, jaké pohybové vzorce převážně používáte, kdy se objevuje bolest, jakým způsobem dýcháte...

3. samotná terapie, během které klient provádí drobné pohyby, zatímco pracuji na jeho tkáních a snažím se o uvolnění ztuhlých míst.

4. návrh cviků na doma

5. platba a domluva dalšího sezení

Toto je stručný přehled co vás na terapii čeká. Každý člověk je individuální, takže nelze sepsat přesný postup jednotlivých sezení. Většinou začínám posuzováním dechu. Bez umění správného dýchání se nelze posunout kupředu. Umět správně dýchat nám není dáno přirozeně. Je třeba se tomu naučit. Dobrá zpráva je, že to není nic složitého. Sami zjistíte, že naučit se vnímat svůj dech má mnoho pozitivních efektů. Dech má neuvěřitelnou sílu a bylo by škoda nevyužít celého rozsahu jeho účinků.

Dále vás naučím několik jednoduchých cviků (v každém sezení 2 - 3), které můžete využívat v běžném denním režimu. Jde o hlavně o změnu ve vnímání sebe sama za pohybu. A tomu se dá lehce naučit. Nebudete potřebovat žádné zvláštní pomůcky, prostor, pouze sami sebe a svou vědomou mysl. 

Udělejte si z každodenního pohybu svou tělocvičnu a uvidíte jak rychle se vám změní život. 

Mým cílem je naučit klienta vnímavosti ke svému tělu, naučit naslouchat potřebám těla. Naše tělo není jen pouhá hmota, hromada kostí a svalů, která funguje a splňuje naše základní potřeby. Tělo je především schránka pro duši. A když se o svou tělesnou schránku nebudeme starat, tak ta začne chátrat a pak strádá také duše. Tělo a duše jsou jako spojené nádoby a jedno bez druhého nemůže existovat.  A odměnou za tuto péči Vám bude radost ze života a naplnění jeho smyslu. Protože pouze vědomé tělo nebude klást bolestivé omezení a překážky v rozvoji duševní a duchovní podstaty člověka.